STANOVY INDICKÉ OBCHODNÍ KOMORY V ČESKÉ REPUBLICE
ČLÁNEK 1. ZALOŽENÍ
- Zakladatelé společně prohlašují, že vedeni společným zájmem vytvářet podmínky pro mezinárodní spolupráci a k naplnění tohoto společného zájmu se dne 9.9.2019 shodli na následujícím obsahu stanov spolku jako samosprávného a dobrovolného svazku členů ve smyslu ustanovení § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění, s názvem Indická Obchodní Komora v České republice, z.s. (dále jen „Komora“, nebo „INDCHAM“, nebo „spolek“).
ČLÁNEK 2. NÁZEV KOMORY
- V českém jazyce název zní: Indická obchodní komora v České republice, z.s.. Název ve zkratce bude „INDCHAM“.
- v anglickém jazyce název zní: Indian Chamber of Commerce in the Czech Republic, z.s. Název ve zkratce bude „INDCHAM“.
ČLÁNEK 3. PRÁVNICKÁ OSOBA
- Podle platného českého práva vystupuje Komora jako právnická osoba, přičemž ji před českým nebo indickým právem zastupují fyzické nebo právnické osoby s cílem vytvoření česko-indických obchodních vztahů, pomáhat při vytváření poboček indických firem, komor působících na území České republiky, poboček zahraničních právnických osob českých nebo indických skupin, osob s českým nebo indickým státním občanstvím, a to na základě podmínek uvedených v těchto stanovách.
ČLÁNEK 4. SÍDLO
- Sídlem spolku je Praha.
- Webová prezentace se bude nacházet na dvou doménách - www.indickakomora.cz anebo www.indianchamber.cz.
ČLÁNEK 5. JAZYKY
- Komunikačními jazyky komory jsou český a anglický jazyk.
ČLÁNEK 6. ÚČEL SPOLKU
- Komora si stanovuje za cíl činnosti podpory rozvoje vzájemných česko-indických vztahů a obchodní výměny mezi Indickou republikou a Českou republikou jakož i technickou a ekonomickou spolupráci mezi podnikateli z obou zemí a poskytování informací a asistenci všem, kteří o ně projeví zájem.
- Komora naváže vztahy a vzájemnou spolupráci s indickou ambasádou v České republice, a to prostřednictvím společných projektů a návrhů spolu s Českou hospodářskou komoru, Svazem dopravy a průmyslu, regionálními centry pro rozvoj zahraničního obchodu, průmyslovými a uměleckými komorami a vývozními konsorcii a dalšími institucemi a sdruženími. Komora se věnuje propagační činnosti, pomocí které podává užitečné ekonomické informace, aby napomohla k rozšíření spolupráce mezi firmami a přispěla k rozvoji obchodních příležitostí.
- Dále si Komora stanovuje za cíl:
- navazovat vztahy s úřady, organizacemi, komorami a finančními kruhy obou zemí, za účelem usnadnění vzájemné podnikatelské činnosti.
- spolupracovat s obchodním sektorem Indické republiky a České republiky v záležitostech týkajících se rozvoje ekonomických vztahů mezi Indickou republikou a Českou republikou.
- vyřizovat náležitosti, které mohou vyžadovat místní české nebo indické úřady.
- informovat o podnicích, právních ustanoveních a jiných nařízeních, které obecně souvisí s trhem a obchodem v některých jeho sférách, o možnostech uplatnění zboží na trhu zprostředkovat jiné služby oběma zemím.
- systematicky shromažďovat poznatky o případných úpravách v legislativě, normách a místních zvycích při ekonomické, finanční, celní nebo daňové spolupráci.
- poskytovat odborné posudky, konzultace, tlumočnické nebo jakékoliv jiné odborné služby za účelem podpory rozvoje obchodu a ve snaze poskytnout co nejlepší poradenství pro ty, kteří mají zájem podnikat v jedné z těchto dvou zemí.
- vykonávat jakoukoli další činnost potřebnou k naplnění předsevzetí, které si Komora stanoví.
- za asistence místních úřadů propagovat, ochraňovat a bránit zájmy firem a jejich obchodních spolupracovníků na území obou zúčastněných stran.
- vydávat časopis nebo jiné předpisy (zveřejnění) elektronicky, nebo v tiskové podobě. Tato činnost vyplývá pro členy bezplatně. Pro nečleny je možné zavést přiměřený poplatek. Komora taktéž může uskutečňovat výstavy, obchodní mise a večeře, nebo převzít jejich zastupování.
- Komora bude vykonávat své aktivity a činnost na území České republiky v souladu s její platnou legislativou.
ČLÁNEK 7. FINANČNÍ ZDROJE A MAJETEK KOMORY
- Komora je nezisková organizace.
- Aby byla Komora schopna uskutečňovat své cíle, bude mít k dispozici finanční prostředky sestávající z členských poplatků jejích členů, darů, dotací, grantů, státních příspěvků a fondů nebo příjmů, které obdrží jako odměnu za provedené služby a které budou použity na podporu činnosti a cílů komory.
- Na základě rozhodnutí Pokladníka a v souladu s výškou rozpočtu a odsouhlasením Správní radou ustanoví roční výši členského poplatku
- Majetek Komory spravuje Správní rada. Státní příspěvky budou použity výhradně pro účely, pro které byly získány.
- Komora spravuje svůj majetek na základě rozpočtu, který pro každý rok odsouhlasí Správní rada.
- Členové Komory nemají žádné právo na majetek Komory. Majetek a zisk z činnosti Komory lze použít pouze pro činnost Komory včetně její správy.
ČLÁNEK 8. ODPOVĚDNOST
- Komora ručí za své závazky jedině svým majetkem. Jakákoliv osobní odpovědnost jejích členů je vyloučena.
ČLÁNEK 9. ČLENOVÉ
- Komora je přístupná stejně pro indické, evropské i české právnické a fyzické osoby, jejichž členství bude Správní radou považováno za výhodné pro rozvoj vztahů mezi Indickou republikou a Českou republikou, bez ohledu na jejich sídlo a bydliště a na základě souhlasu Správní rady. Práva a povinnosti členů jsou určeny Správní radou.
- Zvláštní skupinu členů tvoří čestní členové, kteří vykonávají významnou činnost v státní správě, diplomacii, průmyslu a obchodu a mají právo účasti na veškerých shromážděních spolku bez hlasovacího práva, avšak s hlasem poradním.
ČLÁNEK 10. ČLENSTVÍ
- Každý, kdo má zájem stát se členem Komory, musí předložit žádost Správní radě nebo vyplnit připravený formulář, kde objasní svou situaci a zaváže se plnit stanovy Komory. Pro právnické osoby je třeba uvést jméno zástupce.
- Komora žadateli písemně oznámí své rozhodnutí o jeho přijetí. Komora není povinna objasnit důvody svého rozhodnutí o nepřijetí.
- Členství nabývá platnosti dnem uhrazení členského příspěvku.
- Členství ve spolku je dobrovolné.
- Členství ve spolku se váže na osobu člena a nepřechází na jeho právní nástupce.
ČLÁNEK 11. UKONČENÍ ČLENSTVÍ
- Členství může být ukončeno rozhodnutím Správní rady z následujících důvodů:
- neuhrazení členského poplatku
- zřeknutí se členství na základě písemného oznámení Správní rady
- závažným porušením povinnosti vyplývající z členství
- úmrtí v případě fyzických osob
- zánikem v případě právnických osob bez právního nástupce
- Odchod nebo vyloučení z Komory nedává jejímu členu nárok na navrácení majetku nebo financí, které do Komory investoval.
- V případě rozpuštění Komory, členství zaniká automaticky.
ČLÁNEK 12. PRÁVA ČLENŮ
- Každý člen má právo:
- účastnit se na práci a činnosti spolku
- hlasovat a být zvolen do orgánů Komory
- podílet se na společenských akcích pořádaných Komorou
- podílet se na poradách Komory, prezentovat projekty, předkládat návrhy, podněty a hlasovat. Každý člen má jeden hlas.
- požádat Komoru o poradenství v oblasti jeho působení a zároveň má přístup ke všem publikacím a dokumentaci, které má Komora k dispozici.
- má právo obsadit zastupitelské nebo členské funkce v některém z orgánů Komory.
- má právo uvádět své členství v Komoře v korespondenci na základě předchozího souhlasu Komory a po dohodě se Správní radou může používat logo Komory.
ČLÁNEK 13. POVINNOSTI ČLENŮ
- Členové Komory budou podporovat Komoru v naplnění stanovených cílů a zavazují se dodržovat stanovy a rozhodnutí jejích orgánů.
- Kterýkoli člen Komory je povinen platit roční členský poplatek, splatný dle zaslané faktury se splatností určené fakturou v souladu s nařízeními Správní rady a těmito stanovami.
- Členové Správní rady a Výkonního výboru jsou osvobozeni od členského poplatku,
- Všichni členové jsou povinni chránit a zachovávat dobré jméno Komory.
- Všichni členové jsou povinni udržovat obchodní tajemství Komory.
ČLÁNEK 14. ORGÁNY KOMORY
- Orgány spolku jsou:
- Valné Shromáždění - nejvyšší orgán
- Správní rada
- Dozorčí rada
- Výkonný výbor – statutární orgán
- Management
- Speciální výbory
ČLÁNEK 15. VALNÉ SHROMÁŽDĚNÍ
- Valné Shromáždění je nejvyšším orgánem Komory a tvoří ho všichni její členové.
- Pravomoci Valného Shromáždění:
- schvalovat obchodní a výroční zprávy, prezentovat finanční zprávy, strategické plány, které vypracuje a předloží Správní rada,
- volit a určovat členy Správní ,
- volit a určovat členy Dozorčí ,
- rozhodovat o zániku komory,
- rozhodovat o jakékoliv jiných záležitostech, které nespadají do kompetencí Správní rady
- schvalovat stanovy spolku a rozhodovat o změně stanov spolku
- Svolání a setkání Valného Shromáždění:
- Valné Shromáždění se uskutečňuje minimálně jedenkrát do roka a je svoláváno většinou členů Správní rady.
- Shromáždění může být svoláno i na žádost většiny všech členů. Členové podají žádost Správní radě, která je povinna svolat Valné Shromáždění nejpozději do tří měsíců od podání žádosti.
- Valné shromáždění je usnášeníschopné, je-li přítomna většina . Usnesení ohledně změny stanov komory a ohledně volby a odvolání členů orgánů komory musí být přijato více než 2/3 všech členů komory. Ostatní usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení.
- Valné Shromáždění svolává Výkonný výbor prostřednictvím jakéhokoli komunikačního prostředku, kde oznámí místo a čas konání shromáždění. Oznámení o konání Valného Shromáždění jakož i jeho program musí být zaslány členům Shromáždění tak, aby ho obdrželi nejpozději 14 dní před dnem konání Shromáždění.
- Valnému Shromáždění předsedá Prezident nebo jím pověřený člen Správní rady.
- Členové Komory se budou podepisovat na docházkový list, který ověří předsedající.
- Rozhodnutí je možné dělat jen ohledně bodů, které jsou v daný den na programu setkání. Do programu se před jednáním může přidat další bod, pokud ho odsouhlasí většina přítomných členů nebo jejich zástupců.
- Jeden člen může dát zplnomocnění jinému členu k tomu, aby ho zastupoval na Valném Shromáždění. Originál úředně ověřeného zmocnění je třeba předložit členovi Správní rady ještě před samotným Shromážděním.
- Protokol z každého Shromáždění je podepsán předsedajícím.
ČLÁNEK 16. SPRÁVNÍ RADA
- Správní rada je orgán, který spravuje Komoru v obdobích mezi jednotlivými Valnými shromážděními. Zasedání Správní rady se konají podle potřeby, minimálně dvakrát mezi Valnými shromážděními. Zasedání Správní rady můžou písemně svolat tři její .
- Správní radu tvoří minimálně 3 a maximálně 12 členové, kteří mají hlasovací právo a do funkce jsou voleni Valným Shromážděním na dobu 10 let.
- Správní rada je tvořena 1 prezidentem a 11 viceprezidenty.
- Správní rada navrhuje výši poplatků, připravuje rozpočet a rozhoduje o dalších aktivitách Komory.
- Správní rada rozhoduje o všech zásadních otázkách, které podle stanov nespadají do přímé kompetence Valného Shromáždění.
- Správní rada volí Výkonný výbor a dále jmenuje z členů Výkonného výboru Pokladníka.
- Správní rada je usnášeníschopná, je-li přítomna většina . Usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení.
ČLÁNEK 17. DOZORČÍ RADA
- Dozorčí rada je orgán, který dohlíží na plnění cílu a hospodaření Komory. Zasedání Dozorčí rady může písemně svolat kterýkoli její .
- Dozorčí radu tvoří minimálně 3 členové a maximálně 5 členů, kteří jsou čestnými členy komory a do funkce jsou voleni Valným Shromážděním na dobu 10 let.
- Dozorčí rada je tvořena 1 předsedou a 2 až 4 členy.
- Dozorčí rada se schází minimálně jednou za 6 měsíců.
- Dozorčí rada se vyjadřuje k plánovaným cílům Komory a předkládá doporučení Správní radě a Výkonnému výboru Komory.
- Dozorčí rada se vyjadřuje k rozpočtovému plánu Komory a kontroluje jeho plnění.
- Plnění rozpočtu je Dozorčí radě předkládáno následovně: Průběžné plnění rozpočtu za 6 měsíců kalendářního roku nejpozději do dvou měsíců od konce sledovaného období. Zároveň s průběžnou zprávou je předkládán i rozpočtový plán na následující období.
- Závěrečná zpráva o hospodaření a plnění cílů Komory do dvou měsíců od konce kalendářního roku. Zároveň se závěrečnou zprávou je předkládán i rozpočtový plán na následující období.
- Dozorčí rada je usnášeníschopná, je-li přítomna většina . Usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení.
ČLÁNEK 18. VÝKONNÝ VÝBOR
- Výkonný výbor je statutárním orgánem spolku a zastupuje spolek ve všech záležitostech.
- Výkonný výbor tvoří 4 členové a to Výkonný ředitel, Technický ředitel, Obchodní ředitel a Ekonomický ředitel.
- Členové Výkonného výboru jsou voleni na dobu 10 let.
- Jeden z členů Výkonného výboru je zároveň Pokladníkem.
ČLÁNEK 19. MANAGEMENT
- Za účelem vyřizování běžného chodu činnosti Komory je Správní rada oprávněna vytvořit potřebnou infrastrukturu zaměstnáním personálu. Zaměstnanci nemohou být řádnými členy Komory.
ČLÁNEK 20. SPECIÁLNÍ VÝBORY
- Správní rada může zřídit speciální výbor pro řešení závažných otázek v rámci činností spolku anebo při výkonu určitých činností spolku.
- O rozpuštění speciálního výboru rozhoduje taktéž Správní rada.
- Předsedu a členy speciálního výboru určuje Správní rada.
- Předseda speciálního výboru je odpovědný za činnost speciálního výboru a prezentuje výsledky činnosti Správní radě.
ČLÁNEK 21. ÚČETNICTVÍ
- Účetnictví se provádí na základě účetních norem a předpisů platných v České republice.
- Pokladník je odpovědný za řádné vedení účetnictví spolku a může pověřit třetí osoby zpracováním účetní agendy.
- Pokladník bude prezentovat Správní radě finanční výsledky hospodaření spolku, a to půlroční po 6 měsících, a to nejpozději do konce 7. měsíce a dále roční, a to nejpozději do konce 1. měsíce následujícího roku a to řadnou rozvahu a řádnou výsledovku za předcházejici fiskálni rok.
- Roční výsledky budou podkladem pro zpracování účetní závěrky, resp. daňového přiznání, které je schvalováno Výkonným výborem.
ČLÁNEK 22. PRÁVNÍ USTANOVENÍ
- V případě, že některý z orgánů Komory jedná v rozporu se zákonem, bude toto jeho jednání předmětem občanského procesu, kde Komoru před právními orgány České republiky zastoupí jeden z jejích členů Výkonného výboru.
- Ostatní sporné otázky, které nebyly vyřešeny podle stanovených pravidel, budou posuzovány podle ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku a dalších souvisejících právních norem České republiky.
ČLÁNEK 23. PLATNOST
- Tyto stanovy byly schváleny usnesením ustavující schůzce dne 9.9.2019 a jsou platné a účinné.
- Tyto stanovy byly přijaty zakladateli na základě jejich skutečné a vážné vůle v šesti vyhotoveních a byly s nimi řádně seznámeni.
- Spolek je zřízen na dobu neurčitou.